The SNR10A3S Sioux SNR10A3S Right Angle Nutrunner | Stall Clutch | 400 in.-lb. Torque | 300 RPM comes with a 1 year warranty.
STALL 300RPM AH NUT RUNNER
Features
- Reversible
- Lever Start
- Rear and Side Exhaust
- Bolt Capacity: 3/8 in./M10 mm
- Max Torque (Soft Joint): 400 in lb/45.2 Nm
- Free Speed: 300 rpm
- Weight: 2.9 lb/1.3 kg
- Length: 12 in./305 mm
- Side To Center: 0.8 in./20 mm
- Sound Level: 80 dB(A)
- Drive Size: 3/8 in./10 mm
- Air Inlet Size: 1/4" NPT
- Recommended Hose Size: 1/4" (6 mm) (1AM series); 3/8" (10 mm) (SNR, 3A series)
- Performance rated @ 90 psig (6.2 bar) air pressure