The SSD10S3S Sioux Tools SSD10S3S Stall Clutch Inline Screwdriver | 300 RPM | 400 in.-lb. Max Torque is made in the USA.
STALL IN-LINE SCREWDRIVER
Features
- Reversible
- Lever Start
- Rear Exhaust
- Suspension Bail
- 1/4" Quick Change
- Air Inlet Size: 1/4" NPT
- Hose Size: 1/4" (6 mm) (1SM series); 3/8" (10 mm) (SSD series)
- Performance rated @ 90 psig (6.2 bar) air pressure
- Maximum Torque(Soft Joint): 400 in lb / 45.2 Nm
- Free Speed: 300 rpm
- Weight: 2.2 lbs / 1.00 kg
- Length: 9.5 in. / 240 mm
- Side to Center: 0.8 in. / 20 mm